193274-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: Vägbelysning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gatubelysningsarmaturer Habo kommun.
Referensnummer: 17/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34993000 Vägbelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Habo kommun avser upphandla belysningsarmaturer för utomhusbruk. Volymen uppgår till cirka 300-500 enheter årligen under de kommande åren.
Inledning:
Uppskattat värde:
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 4 000 000 SEK.
Avropsberättigade myndigheter och enheter:
Avropsberättigade myndigheter och enheter i avtalet är: Habo kommun org.nr: 212000-1611, Habo kommuns bolag, Habo Kraft AB org.nr: 556058-9805.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31527200 Utomhusbelysning, 31527260 Belysningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen