Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för digital signering av hälso- och sjukvårdsinsater
Referensnummer: HN 2017/00316
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett IT-stöd för digital signering av hälso- och sjukvårdsinsatser. IT-systemet ska ge stöd för skapande och signering av de läkemedel/ordinationer som idag signeras på papper. Syftet med upphandlingen är att stödja verksamheten i ett effektivt arbetssätt som främjar patientsäkerhet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48180000 Medicinsk programvara, 48219300 Programvara för administration, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen