193306-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny elbussdepå Växjö
Referensnummer: 21RGK738
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213310 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg har beslutat att all stadbusstrafik i Växjö från och med halvårsskiftet 2023 enbart ska ske med eldrift. För att detta ska fungera behövs det en ny depå där laddning och service/reparationer kan ske för dessa bussar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31214000 Ställverk, 45213252 Byggnation av verkstäder, 45216129 Skyddsrum
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Elbussdepån består av uppställningsplatser under skärmtak (hus 2), personalparkeringar, verkstadsbyggnad (hus 1) och två separata EL-hus (hus 3 och 4). Verkstadsbyggnaden innefattar i huvudsak ett antal verkstadsskepp, lackbox, tvätt- och plåthall samt administrativa lokaliteter. Ett nytt skyddsrum uppförs också i verkstadsbyggnaden som ersättning till tidigare rivet skyddsrum inom området.
Total markyta för hela depåanläggningen är drygt 33 000 m2.
BTA-yta för byggnaderna är drygt 5 000 m2 (exkl. yta under skärmtak).
Exakt yta framgår av handlingarna.
Mer information framgår av upphandlingsdokumenten