Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tågtrafik i Värmland
Referensnummer: VTAB 2019-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmlandstrafik bedriver persontrafik med tåg på sträckan Charlottenberg - Karlstad - Kristinehamn med förlängning till Örebro (Värmlandsbanan) samt på sträckan Karlstad - Torsby (Fryksdalsbanan).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60200000 Järnvägstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktet kommer att tilldelas genom ett direkttilldelat förfarande.