See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Motorsprutor klass 2
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal avseende Motorsprutor klass 2 till Räddningstjänsten Storgöteborg. En motorspruta används normalt för brandsläckning där man saknar tillgång till brandpostnätet eller när brandpostnätet inte ger tillräckligt med vatten. En motorspruta kan även användas för tryckhöjning då vatten ska transporteras längre sträckor. Motorsprutan ska vara monterad på en släpkärra. Motorsprutan ska på ett enkelt sätt gå att ta loss från släpkärran för att kunna bäras och förflyttas av fyra personer.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35111000 Brandbekämpningsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107213:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34114110 Räddningsfordon, 34144210 Brandfordon