Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vikarmskran med option
Referensnummer: UH-2023-108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks kommun upphandlar för Hamn & Logistiks räkning en (1) Vikarmskran, Multidocker 1400 eller likvärdig, med option om att kunna avropa en (1) Vikarmskran till.
Vikarmskranen kan vara ny alternativt en demo/begagnad, är den demo/begagnad får den max ha gått 700 timmar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42000000 Industrimaskiner, 42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen