193442-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunal vuxenutbildning; Nationella yrkespaket VVS-och fastighetsprogrammet och utbildning till VVS-montör som vuxen (VVSYN)
Referensnummer: 2021-13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kunskapsnavet som ”beställaren” och anbudsgivaren som ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Omfattning
Beställaren avser att upphandla en Kommunal vuxenutbildning avseende
VVS- och fastighetsprogrammet och utbildning till VVS-montör som vuxen (VVSYN): nationella yrkespaket; Fastighet BAS 800 p och påbyggnad Fastighetstekniker 600 p.
Anbud lämnas på uppdraget i sin helhet. Det är inte möjligt att endast erbjuda en del av uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att upphandla en Kommunal vuxenutbildning avseende VVS- och fastighetsprogrammet och utbildning till VVS-montör som vuxen (VVSYN): nationella yrkespaket; Fastighet BAS 800 p och påbyggnad Fastighetstekniker 600 p.
I de fall kraven på de nationella paketens kursinnehåll eller rekommendationerna från VVSYN ändras under avtalstiden förbehåller sig Beställaren rätten att teckna tilläggsavtal för ytterligare kurser.