193443-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avtal energideklarationer
Referensnummer: Dnr: 2018:14643
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att täcka Stockholmshems kommande behov av konsulttjänster för energideklarationer.
Ca 900 st energideklarationer för hela fastighetsbeståndet behöver utföras under kontraktsperioden, förutsatt nu gällande bestämmelser på energiområdet.
Avtal kommer, att tecknas med tre konsultföretag, en K per distrikt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Distrikt Sydväst
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Framgår av upphandlingsdokumenten.
Distrikt Sydöst
Del nr: 2
Distrikt Innerstad/Västerort
Del nr: 3