Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling särskilt boende
Referensnummer: UH-2023-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Åmåls kommun planerar att uppföra ett nytt särskilt boende.
Planläggning av mark på Tjuke 1:3 pågår och kommer att pågå parallellt med projekteringen och beräknas vinna laga kraft under september 2023.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet ska innehålla ca 50 boendeplatser, administrationslokaler, samlingslokaler och ett centralkök.
Beräknad yta för bostäder är ca 3 800 kvm och för köket ca 250 kvm, samt yta för lokaler.