193495-2022 - ÄndringSverige-Malmö: Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VA-entreprenad
Referensnummer: 22/00277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
För de VA-entreprenader, gräv- och markarbeten som VA SYD inte har möjlighet att utföra i egen regi har VA SYD ett behov av att säkra tillgången av entreprenörer. VA SYD avser att genom denna förfrågan upphandla ramavtal för kommande avrop av entreprenadarbeten på befintligt och planerat ledningsnät och där det ingår tillhörande mindre pumpstationer och tryckstegringsstationer i anslutning till avropat uppdrag på ledningsnätet. Ramavtalet omfattar både utförandeentreprenader och totalentreprenader.