193530-2023 - ResultatSverige-Falun: Hälsovårdstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Assisterad befruktning (insemination/IVF) inkl spermie- ägg- och embryodonation
Referensnummer: HSN2022/8695
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal på Assisterad befruktning (insemination/IVF) inkl. spermie-, ägg- och embryodonationer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande behandlar ingår i upphandling
·     Provrörsbefruktning med standard IVF alternativt ICSI och embryoåterföring
·     PESA/TESA om medicinskt motiverat
·     Nedfrysning av embryon i blastosytstadiet
·     Återföring av frysta och tinade embryon
·     Behandling med donerade spermier (insemination/IVF)
·     IVF med donerade ägg
Statistik över Region Dalarnas IVF-behandlingar 2021 visar att antal remisser var ca 90 st. och antalet påbörjade behandlingscykler, ca 110 st.