193579-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Göteborg: Mikroskop
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatiserat HCS system med Epi fluorescens samt superupplöst laser punkt scanning
Referensnummer: EUI 20 021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38510000 Mikroskop
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid Institutet för biomedicin vid Göteborgs universitet utförs medicinsk forskning i syfte att förbättra förståelsen och behandlingen av cancer, såsom neuroblastom och lungcancer, liksom andra sjukdomar. Köpet av en högspecialiserad automatiserad closed boxmikroskop som kombinera superupplöst konfokal laserpunkt skanning och standardfluorescens mikroskopisystem kommer att vara avgörande för fortsatt avancerad forskning inom området. Mer information nedan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se information ovan och i sektion IV.