Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avfallshämtning i Sotenäs och Tanums kommuner
Referensnummer: 18/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar insamling av hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll och därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt miljöbalkens definition, från villor, fritidshus, flerfamiljshus samt verksamheter. Uppdraget kan även komma att innefatta insamling av förpackningar och tidningar från villor och fritidshus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avfallshämtning i Sotenäs kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar insamling av hushållsavfall i Sotenäs kommun, d.v.s. avfall som kommer från hushåll och därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt miljöbalkens definition, från villor, fritidshus, flerfamiljshus samt verksamheter. Uppdraget kan även komma att innefatta insamling av förpackningar och tidningar från villor och fritidshus.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/10/2019Slut: 30/09/2027
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Beställaren äger ensidigt rätt att därutöver förlänga avtalstiden för med högst två år direkt, eller med ett år i taget (1 + 1 år).
Avfallshämtning i Tanums kommun
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
Upphandlingen omfattar insamling av hushållsavfall i Tanums kommun, d.v.s. avfall som kommer från hushåll och därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt miljöbalkens definition, från villor, fritidshus, flerfamiljshus samt verksamheter. Uppdraget kan även komma att innefatta insamling av förpackningar och tidningar från villor och fritidshus.