193684-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Grums: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktions- och statuskontroll av självfalls och tryckledningar
Referensnummer: 2019-0144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Funktions- och statuskontroll av självfalls- och tryckledningar
Funktions- och statuskontroll av självfalls- och tryckledningar inom VA.
Upphandlingen är uppdelad i 2 områden.
Område 1 omfattar utredning av tillskottsvatten med hjälp av rök och färgat vatten samt luft/vattenspolning
Område 2 omfattar pig-rensning av tryckledningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utredning av tillskottsvatten med hjälp av rök och färgat vatten samt luft/vattenspolning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pig-rensning
Del nr: 2