19378-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Diverse annat byggmaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2017-Byggmaterial.
Referensnummer: KS 26-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44192000 Diverse annat byggmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande komplett sortiment av byggvaror/byggmaterial och då främst för verksamheterna Bygg- och anläggningsprogrammet på Björknäs gymnasieskola samt Fastighetsförvaltningen. Uppdraget innebär löpande leverans av byggmaterial och direkta köp i anbudsgivarens butik/hämtlager.
Eftersom en stor del av materialet ska hämtas av beställaren så är det av stor vikt att anbudsgivarens butik/hämtlager är placerad nära kommunens avropare.
Anbudsgivaren ska därför ha en fysisk butik/hämtlager inom en radie av 5 kilometer från Stadshuset i Bodens kommun.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) leverantörer (under förutsättning att det uppnås).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44140000 Byggmaterialrelaterade produkter, 44190000 Diverse byggmaterial, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44192000 Diverse annat byggmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen