193785-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Hantering av luftkvalitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Luftkvalitetskontroll.
Referensnummer: 17/83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90731100 Hantering av luftkvalitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning:
Jönköpings kommun (Beställaren), på uppdrag av Jönköpings läns luftvårdsförbund, inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende luftkvalitetsmätningar och utvärdering av luftkvalitet i Jönköpings län.
Anbud kan lämnas på en eller flera delar av upphandlingen.
Uppskattat värde:
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 2 000 000 SEK. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Utvärdering:
Utvärdering kommer att ske genom utvärdering av det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet med hänsyn taget till lägsta pris.
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är 1.1.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar, 90731400 Övervakning och mätning av luftföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontroll av luftkvalitet i Jönköpings län.
Jönköpings kommun reserverar sig för att utomstående krav kan komma innebära att förutsättningarna ändras för hur de olika momenten ska utföras.
Moment 1:
Att under avtalsperioden utföra kontinuerliga mätningar i Jönköpings kommun, en station i gaturum och en station i urban bakgrund, av nedanstående ämnen:
* Partiklar PM10, utförs på bägge stationer, dygnsmedel;
* Kvävedioxid (NO2), en station i gaturum, timmedel;
* Bensen, en station i gaturum, veckomedel.
Moment 2:
Att under avtalsperioden genomföra passiva/ indikativa mätningar.
Mätningarna görs på 1 gata per kommun i en eller flera kommuner i Jönköpings län av nedanstående ämnen:
· Kvävedioxid (NO2);
· Partiklar PM10;
· Flyktiga organiska ämnen (VOC);
· Svaveldioxid (SO2);
· Bensen.
Moment 3:
Genomföra modelleringar i beräkningsprogrammet SIMAIR.
Moment 4:
Att andra halvåret 2021, med leverans före 31.12.2021 sammanställa och göra en utvärdering av luftkvalitetssituationen i länet, baserat på mätningarna och modelleringarna i moment 1-3 och rapportera dem till Jönköpings läns Luftvårdsförbund.
Avtalstyp:
Beställaren avser att teckna avtal med en leverantör per moment. Anbud kan lämnas på en eller flera delar.