193788-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulttjänster trafikutredning för Kungälvs kommun, stiftelsen Kungälvsbostäder samt Bokab.
Referensnummer: KS2017/0772
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett ramavtal för konsulttjänster för trafikutredningar för Kungälvs kommun, stiftelsen Kungälvsbostäder samt Bokab.
Ramavtalet kommer att omfattas av 5 konsulter och är rangordnat upp till 200 000 SEK därefter gäller förnyad konkurrensutsättning upp till 400 000 SEK.
I de enskilda uppdrag som avropas under ramavtalsperioden kan ingå som del i förstudie – utredning, förprojektering, detaljprojektering enligt krav som står i kontraktet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71335000 Tekniska undersökningar, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen