Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal – Hissar, Rulltrappor och Portar
Referensnummer: 2019:406
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Drift och avhjälpande underhåll (reparationer) av hissar, rulltrappor och portar. Det kommer att bli tre (3) olika avtalsområden. Ett avtal/beställare för hissar och ett för rulltrappor och ett för Portar. Anbudsgivarna får lämna anbud för en eller flera delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen