19387-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Programvara för tidsredovisning eller personal
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektronisk körjournal.
Referensnummer: KS 2016/00153.20.2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar elektroniska körjournaler. Upphandlingen är en samordnad upphandling där Osby kommun (deltar med option), Östra Göinge kommun och Osbybostäder AB deltar och där Östra Göinge kommun är den samordnande kommunen. Upphandlingen avser hyra för komplett fungerande system inklusive utrustning. Kommunerna avser teckna kontrakt för tre (3) år med möjlighet till förlängning i ett (1) år.
Kommunerna avser att installera utrustning och system för elektroniska körjournaler i sina fordon. Syftet är att säkerställa Skatteverkets krav på dokumentation av personalens resor med beställarens fordon, och med hjälp av journalerna till fordonen, skapa underlag för service och optimering av fordonsflottan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen