193872-2018 - ResultatSverige-Tyresö: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VVS- och SÖ-Projektering
Referensnummer: 2017/KSUH 0083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tillhandahållandet av konsulttjänster inom VVS-tekniska lösningar samt styr och övervakningsområdet inom husbyggnation.
Ramavtal avses tecknas med tre (3) leverantörer.
Uppdrag/projekt som avropas ifrån ramavtalet ska avse tillhandahållandet av konsulter för VVS- och/eller SÖ-Projektering vid ny- eller ombyggnad av hus.
Uppdrag kan komma att avropas inom t.ex. bostäder, äldreboenden, skolor och/eller idrottsanläggningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen