Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biogas yttre depåer Västmanlands län
Referensnummer: SVEA220263
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09120000 Gasformiga bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Leveransen omfattar leverans av fossilfri biogas till Svealandstrafikens bussdepåer i Sala, Fagersta och Köping i omfattning med en minskande volym från ca 1 545 000 Nm3 år 2023 till 0 under avtalstiden. Leveransen omfattar vidare biogas till VAFAB:s tankanläggningar vid respektive depå om sammanlagt 605 000 Nm3. Leveransen omfattar biogas samt alla nödvändig utrustning för leverans, innefattande bland annat lastväxlarcontainers.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen