193920-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogsängen förtätning. Partnering
Referensnummer: 22/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Strategisk partnering i flera etapper/optioner, programhandling för ett helt nytt område gällande förtätning av Skogsängen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45236000 Markanläggning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.12 Beställare
Eskilstuna Kommunfastigheter
Organisationsnummer: 556499-5909
Box 5035
630 05 Eskilstunawww.kfast.se
Ombud: Camilla Andersson
Vår organisation i entreprenaden:
I entreprenaden har Kommunfastigheter för avsikt att organisera sig enligt nedan.
Medarbetare i entreprenaden (nyckelpersoner):
Camilla Andersson, OmbudCamilla har arbetat som projektledare på Kommunfastigheter sedan 2010 och som projektchef sedan 2017. Camilla är utbildad civilingenjör och har lång erfarenhet av arbete som projektledare i olika typer av byggprojekt samt i partneringprojekt.Camillas roll i samarbetet är att att vara beställarens ombud i entreprenaden och hon kommer medverka i projektrådet.
Lea Jugo, ProjektledareLea har arbetat inom byggbranschen i 11år, sedan 2017 som projektledare på Eskilstuna Kommunfastigheter. Lea är utbildad Civilingenjör inom byggnadsteknik och har tidigare även jobbat som konstruktör. Lea har mycket erfarenhet som projektledare i tidiga skeden, volym- och förstudier och har jobbat mycket med skolor, förskolor och äldreboenden, men har även varit delaktig i uppstart av bostadsbyggnationsprojekt.
Marie Toikkanen, ControllerMarie arbetar som controller på Kommunfastigheter sedan september 2021. Marie är civilekonom och har tidigare arbetat på Nordea i många år som bla. kreditanalytiker, samt de senaste åren som ekonomicontroller på Hjälpmedelscentralen i Eskilstuna.
Övriga resurserJan Thor, Upphandlare/inköpareUtöver ovan nämnda personer har vi ett antal kompetenta stödfunktioner som kan bistå i samarbetet vid behov.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Under AFD.1 återfinns en beskrivning av entreprenadens omfattning.