Kort beskrivning
Region Örebro län bjuder härmed in leverantörer till att lämna anbudsansökan för deltagande i upphandlingen av IT-stöd för beställning- och transportledningssystem. Ambitionen är att IT-stödet så långt som möjligt ska baseras på ett standardsystem. IT-stödet ska vara ägnat att med eller utan anpassningar möta krav på basfunktionalitet inom nedanstående fem (5) funktionsområden:
2. Patienttransport
5. Övriga logistiktjänster