194038-2018 - ÄndringSverige-Lund: Avfallstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av farligt avfall och specialavfall
Referensnummer: V 2018/681
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hantering och omhändertagande av kemiskt, biologiskt, skärande/stickande, smittförande och lågradioaktivt avfall, samt övrigt farligt avfall från samtliga orter där Lunds universitet har verksamhet. Viss del av avfallet är farligt avfall och/eller farligt gods.