194038-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Vakttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster avseende rondering och personlarm
Referensnummer: KLF 2023/288
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79713000 Vakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att upphandla en säkerhetspartner som genom sin erfarenhet och expertis kan bidra till att utveckla kommunens arbete kopplat till denna tjänst. Leverantören ska, utöver den fasta ronderingen, arbeta förebyggande och därigenom aktivt bidra till att minska skadegörelse på kommunens fastigheter samt öka tryggheten för de som bor, verkar och vistas i Luleå kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2