Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem
Referensnummer: SK2023-0475
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72261000 Stödtjänster för programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Sollentuna kommun och Sollentuna Kommunfastigheter (SKAB) upphandlar gemensamt ett ekonomisystem som är anpassat efter redovisningsprocessens olika delar, avseende bland annat anläggningsregister, kund- och leverantörsfakturor, dagbokföring och bokslutsdokumentation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48444100 Faktureringssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen