194123-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Författartjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal Redaktionella skribent- och redaktörstjänster (svenska och engelska).
Referensnummer: SU FV-2.2.2-4199-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92312210 Författartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms universitet publicerar regelbundet redaktionella texter i kanaler som domänen su.se, personaltidningen Universitetsnytt, nyhetsbrev, sociala medier, köpt redaktionellt utrymme i tidningar, årsskrifter, forskningsöversikter och andra publikationer. Det finns behov av extern skribent- och redaktionell kompetens inom olika forskningsområden, både på svenska och engelska.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Svenskspråkiga skribenter och redaktörer
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92312211 Skrivbyråtjänster, 92312213 Teknisk textproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svenskspråkiga skribenter och redaktörer.
Engelskspråkiga skribenter och redaktörer
Del nr: 2
92312210 Författartjänster, 92312211 Skrivbyråtjänster, 92312213 Teknisk textproduktion
Engelskspråkiga skribenter och redaktörer.