194141-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagvattenutredningar
Referensnummer: 17/233
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulter för dagvattenutredningar inom Jönköpings kommun.
AUA. 21 Översiktlig information om objektet
Jönköpings kommun och deltagande kommunala bolag (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende Dagvattenutredningar i Jönköpings kommun.
Planerad avtalsstart är 2020-06-01.
AUA. 22 Objektets läge
Jönköpings kommun
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar i huvudsak att utföra dagvattenutredningar med syfte att redovisa lämpliga åtgärder för hantering av dagvatten idag samt i ett förändrat klimat. Dagvattenutredningarna ska förutom att redovisa lämpliga åtgärder även redovisa vattnets väg och effekter vid skyfall och långvariga regn, med fokus på så kallade 100-års regn, och där det krävs ge förslag på lämpliga åtgärder för dessa så att det inte uppstår skador på fastigheter och anläggningar. En annan aspekt är hur vattnet kan användas som gestaltning och bli en attraktiv utemiljö.