194175-2022 - ResultatSverige-Klippan: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad Ljungbyhedsskolan - Totalentreprenad
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
2017 brann lågstadiebyggnaden på Ljungbyhedsskolan ner. Sedan dess har skolan haft delar av sin verksamhet i moduler. 2021 beslutades att Ljungbyhedsskolan skall återuppbyggas som en skola för två paralleller årkurs F-9 samt att skolans matsal skall ha en publik entré utmed gata. I upphandlingen ingår ombyggnad av befintlig skola samt en tillbyggnad för lågstadiet i två våningar och en tillbyggnad för matsal. Projektet ska genomföras i fyra etapper och samtliga etapper ingår i denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen