194219-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Norrköping: Kommunikationssystem på flygplats
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kompletterande VCS och reserv-VCS för RTC Stockholm
Referensnummer: Ä-2018-007725
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34967000 Kommunikationssystem på flygplats
II.1.4.
Kort beskrivning
Luftfartsverket (LFV) avser omlokalisera kapacitet i driftgående och sedan tidigare upphandlade talkommunikationssystem (VCS) och reserv-VCS system från befintliga anläggningar, som kan bli föremål för digitaliserade flygtrafiktjänster till följd av LFVs upphandling av Remote Tower Services System, till den nyligen upphandlade kontrollcentralen RTC Stockholm. Omlokaliseringen ska medföra att de funktioner som befintliga system innefattar hanteras på samma sätt vid RTC Stockholm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upphandling av kompletterande VCS för RTC Stockholm
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kompletterande reserv-VCS för RTC Stockholm
Del nr: 2