194240-2019 - ResultatSverige-Falun: Ledning, styrning och kommunikationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem
Referensnummer: FEV19/0016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Det önskade IT-systemet är ett verksamhetssystem för ärendehantering, arbetsorderhantering och CRM som skall användas inom Falu Energi och Vattens alla verksamhetsområden.
Leveransen omfattar införande, anpassning och utbildning av systemet i ett antal olika faser. Den första fasen omfattar våra enklaste ärendeflöden: Felanmälan, Klagomål/Frågor och Beställning av tjänst. Fas 2 omfattar vidareutveckling Beställning av tjänst, CRM och Arbetsorder och fas 3 Mina Sidor – Kunden är en del i ärendeprocessen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem, 35712000 Taktisk ledning, styrning och kommunikation, 48445000 Programvara för kundhantering, 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 48481000 Programvara för försäljning eller marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen