194323-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-KRISTIANSTAD: Järnvägstransport
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tågresor
Referensnummer: 2020-O000968
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60200000 Järnvägstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Dagliga turer på sträckan Stockholm-Göteborg trafikeras endast av två leverantörer. Region Skåne har för avsikt att sluta ramavtal med både SJ AB och MTR Express AB gällande persontransporter med tåg på sträckan Stockholm-Göteborg och omvänt. För att nyttja konkurrensen kommer avrop att ske genom förnyad konkurrensutsättning vid bokningstillfälle. Avtalet löper på 1 år med möjlighet att förlänga avtalstiden med 1+1+1 år
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen