2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inköp av hamnkran ink redskap till Umeå Hamn
Beskrivning: En hamnkran/materialhanterare/vikarmskran som har en räckvidd på ca 30 meter och en lyftkapacitet enlig specifikation. Den ska vara mobil och driften genom hybridsystem diesel/el. Kranen ska möjliggöra effektiv hantering av bulk, timmer, sågade trävaror, linerrullar, styckegods samt generella lyftuppgifter. Drift i 2–3 skift och transport inom området via mobilt underrede. Redskap för hantering av bulk (skopa), grip (timmer) polygrip (skrot) krok (virke, liner, diverse gods) skall ingå. Vid leverans skall utbildning ingå för utsedd personal avseende drift och service/underhåll.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42414110 Hamnkranar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125093:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42414120 Kajkranar, 42414100 Lyftkranar