194390-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Audiovisuell utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV och lyftteknik
Referensnummer: EUI 21 068
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32321200 Audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
För upphandling gäller Lag om offentlig upphandling (LOU) 2016:1145.
Göteborgs universitets upphandlingsdokument följer upplägget i AMA AF 12 för byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader.
I denna entreprenad ingår lyftanordning i taket, avsedd för scenbelysningsarmaturer, högtalare och
projektor. Vidare ingår ljud-, ljus-, bild och styrteknik. För vidare information - vänligen läs upphandlingsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42410000 Lyft- och hanteringsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Göteborgs universitet, tillsammans med Studentkårerna och fastighetsägaren Platzer, avser att renovera och uppdatera Stora Hallen i Studenternas Hus, även kallat ”Kåren”. I denna entreprenad ingår lyftanordning i taket, avsedd för scenbelysningsarmaturer, högtalare och projektor. Vidare ingår ljud-, ljus-, bild och styrteknik.
Salen ska efter installation användas för såväl intern som extern verksamhet, där den interna verksamheten kan innefatta samlingar, föreläsningar och studentverksamhet och den externa verksamheten kan vara uthyrningar, fester och konserter.
Vad gäller konsertverksamheten är ett tydligt syfte att åter kunna arrangera större konserter i salen, och nivån på tekniken ska anpassas efter detta.
Entreprenören ska ansvara för:
Att uppnå uppställda funktions- och tekniska krav
Detaljutformning och dimensionering med konstruktions och funktionsansvar
Leverans, montage och anslutning av utrustning
Projektering av utanpåliggande kanalisation
Anslutningskablar med kontaktdon och ev. patchkablar
Nödvändiga kompletterande fasta kablar och uttag
Stativ och rackskåp för egen utrustning
Märkning, injustering, dokumentation, utbildning, egenkontroll
Organisera Första besiktning, utförd av auktoriserad besiktningman.
Tillhandahålla provvikter för Första besiktning
Entreprenören ska närvara på plats vid uppstartsmöte med el-entreprenör, projektör och beställare.
Göteborgs universitet avser att teckna avtal med en (1) totalentreprenör. Totalentreprenören har rätt till att använda underentreprenörer för att tillhandahålla efterfrågade varor och tjänster.