Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Boende med bostöd
Referensnummer: 20/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Boende med stöd är ett myndighetsbeslut och riktar sig till personer som lever i hemlöshet med sociala problem, medicinska-/psykosociala problem, missbruksproblem eller samsjuklighet och som har särskilda svårigheter att få en bostad på den öppna bostadsmarknaden.
De är därför i behov av insatser från kommunen i form av boende med stöd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen