Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktion av e-utbildningar
Referensnummer: UH-2021-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79632000 Utbildning av personal
II.1.4.
Kort beskrivning
FRA har behov av extern hjälp med framtagandet av e-utbildningar även om man till viss del producerar material internt.
Avrop på avtalet kommer till stor del ske genom FRAs utbildningsavdelning. Typ av utbildning och område kan variera då behov från samtliga verksamhetsdelar inom FRA kan inkomma.
FRA har behov av att effektivisera och utveckla möjligheterna till digitalt lärande. FRA har idag möjligheten att själva producera enklare utbildningar men saknar kunskapen och kapacitet för att skapa mer avancerade produktioner. FRA efterfrågar en partner för produktion av e-utbildningar. Partnern ska finnas tillgänglig för produktion och pedagogisk vägledning, när den interna kunskapen eller kapaciteten saknas. Det är personal från FRA som tillhandahåller manus för innehållet i uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79632000 Utbildning av personal, 80000000 Undervisning och utbildning, 80420000 E-lärande, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen