2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - El larm teledata och hiss
Beskrivning: Ramavtalet avser tekniska konsulter avseende el, larm, tele, data och hiss. Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med maximalt tre (3) leverantörer. Avropade uppdrag omfattar konsultuppdrag för mindre-, medelstora- och stora projekt, totalentreprenader (ABT 06) och utförandeentreprenader (ABK 06) av nyproduktions-, underhålls-och ombyggnadskaraktär. Normalt förekommande skeden: • Utredningsskedet • Förslagshandlingsskedet • Projekteringsskedet • Produktionsskedet (Entreprenadskedet) Avropade uppdrag kan/kommer bland annat bestå i att • utföra el-, larm-, tele-, data- och hissprojektering enligt Beställarens anvisningar • upprätta CAD-ritningar, • projektera fram/upprätta erforderliga handlingar till förfrågningsunderlag inför entreprenadupphandlingar, • vid behov hjälpa Beställaren i löpande frågor vid utöver de avropade projektet • genomföra statusbesiktning Konsulten ska ansvara för uppdragets genomförande, ekonomi och kvalitet. I samråd med Beställaren ska konsulten och dess interna resurser kunna genomföra utredningsarbete, upprättande av program-, system-, ram- och bygghandlingar samt samordning, dokumentation och uppföljning av uppdragen. Specialistkompetenser kan komma att anlitas som underkonsult vid behov och efter överenskommelse. Utöver vad som ovan angetts ska Konsulten även i övrigt göra vad som i branschen normalt anses ankomma på (fordras) av en Konsult med liknande befattning och uppgifter
Intern identifierare: SFB-2025-00147
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000