194678-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-handelssystem Avesta
Referensnummer: GNU 2022/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Molnbaserad e-handelstjänst med tillhörande produkter och tjänster till Avesta kommun med dess förvaltningar, samt kommunala bolag och förbund.
Uppdraget avser tillhandahållandet av, och ett helhetsansvar för, tjänsten med dess tillhörande produkter och tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48442000 Programvara för finansiella system, 48444000 Redovisningssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 48480000 Programvara för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser, 48482000 Programvara för affärsunderrättelser, 48490000 Programvara för upphandling, 48810000 Informationssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen sker på uppdrag av Avesta kommun och kommer att användas av förvaltningar och organisationer inom den egna kommunkoncernen.
Avtal kommer att skrivas på högst 9 år inkl. förlängningsoptioner och upphanldingens totala värde uppskattas till mellan 5.000.000 till 6.000.000 SEK, utifrån antal användare (ca 500 st).