2. Förfarande
Förfarande
Titel: Personlig vård 2026-2030 RU-RJH
Beskrivning: Hjälpmedel för personlig vård. Region, Jämtland Härjedalen, Västerbotten, Norrbotten behöver förnya sitt nuvarande avtal för hjälpmedel inom personlig vård. Avtalet innehåller bland annat nedanstående ISO koder. 090603 Huvudskydd 090624 Kroppsskydd 090903 Hjälpmedel för att ta på och av kläder 091203 Flyttbara toalettstolar 091209 Toalettsitsar 091212 Toalettstolsförhöjningar, fristående 091218 Toalettstolsförhöjningar, fasta tillsatser 091221 Toalettstolar med inbyggd lyftanordning 091224 Toalettarmstöd och/eller toalettryggstöd 093304 Badbrädor 093305 Badsitsar 093307 Duschstolar med eller utan hjul 093312 Badbritsar, duschbord och skötbord 123615 Stationära lyftar monterade på eller i andra produkter 181810 Löstagbara stödskenor och handtag 242103 Manuella griptänger Syftet med upphandlingen är att: • skapa ett avtalssortiment för produkter inom personlig vård med prisvärda produkter (huvudprodukt, tillbehör och reservdelar) där vi för vissa produktområden prioriterar ett lågt inköpspris och för vissa prioriterar en hög kvalitet, samt för vissa produktgrupper skapa ett brett produktsortiment för att möta brukarnas olika behov • Endast funktionsutvärdera de produktgrupper för vilka regionverksamheterna anser det vara en proportionerlig åtgärd för att kunna avtala de ekonomiskt mest fördelaktiga produkterna (funktionsutvärdering av anbudsprover är en tidskrävande process, framför allt för regionverksamheterna men även för leverantörerna) • i avtalet skapa en trygghet för leverantörerna att lämna ett konkurrenskraftigt anbud utan att behöva ta ut riskpremier för framtida prisstegringar • För produktområden där brukarna har behov av ett större sortimentsval skapa förutsättningar för detta genom att anta flera leverantörer inom dessa områden. . Anbudsprover ska finnas på plats hos Region Jämtland Härjedalen HMC senast 2026-04-15. Adress finns angiven i administrativa föreskrifter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33196000 Medicinska hjälpmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111777:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer