Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalentreprenad Karlsdalsallén
Referensnummer: Tn 4289/2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun upphandlar generalentreprenad, Karlsdalsallén.
Objektet avser ombyggnation av Karlsdalsallén, Kabingatan söder om Karlsdalsallen samt delar av Golfbanevägen.
Total ombyggnad är ca 1500 m (Karlsdalsallén) + 300 m (Kabingatan och Golfbanevägen) gata med gc-vägar på ömse sidor som på de flesta sträckor avgränsas från vägen med planteringsyta eller parkeringsficka.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233120 Vägbygge, 45233128 Anläggningsarbeten för rondeller, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45316110 Installation av vägbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen