194878-2022 - ResultatSverige-Huddinge: Nöd- och säkerhetsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlarm
Referensnummer: UPP-2021/071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser upphandla ramavtal för hyreslösning av personlarm till anställda i kommunens verksamheter och förtroendevalda politiker. Avtalet som kommer att tecknas avser tillhandahållandet av en komplett personlarmslösning som inkluderar samtliga ingående delar för detta, dock ej larmcentral. Beställaren kommer att använda larmcentralen Södertörns brandförsvarsförbund för larmmottagning, varför larmcentral inte ingår i uppdraget. Mål och syfte med upphandlingen är att säkerställa en hög säkerhet för anställda inom kommunens olika verksamheter samt för kommunens förtroendevalda politiker.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121000 Säkerhetsmateriel, 35121700 Larmsystem, 79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren uppskattar volymen till cirka 400 personlarmenheter och dit tillhörande utrustning och tjänster.