194892-2022 - ResultatSverige-Ludvika: Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utplanteringsväxter, plantskoleväxter, pluggplantor och lökar, 2021
Referensnummer: GNU 2021/172
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs med tio delområden . Område Utplanteringsväxter (t.ex. vårväxter, sommarblommor och höstväxter) är även uppdelat per geografiskt Upphandlingen genomförs med tio delområden enligt. Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på en, flera eller samtliga delområden om den har kapacitet att leverera efterfrågat behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utplanteringsväxter - Falu kommun och Kopparstaden AB
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03121000 Trädgårdsväxter, 03121100 Levande växter, lökar, rötter, skott och sticklingar, 03450000 Plantskoleprodukter, 03451000 Växter, 03451300 Buskar, 03452000 Träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utplanteringsväxter
Plantskoleväxter
Pluggplantor för utplanteringsväxter
Pluggplantor för ängsblommor och vegetationsmattor
Lökar
Utplanteringsväxter - Avesta kommun, Avesta Industristad AB och Gamla Byn AB
Del nr: 2
Utplanteringsväxter - AB Borlänge Energi och AB Borlänge Energi Elnät
Del nr: 3
Utplanteringsväxter - Hedemora kommun, AB Hedemorabostäder och Hedemora kommunfastigheter AB
Del nr: 4
Utplanteringsväxter - Ludvika kommun
Del nr: 5
Utplanteringsväxter - Säters kommun
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8
Del nr: 9
Del nr: 10