194974-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diabeteshjälpmedel
Referensnummer: UC-2017-112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland tillsammans med Landstinget i Kalmar län samt Region Jönköpings län upphandlar blodglukosstickor inklusive mätare, lancetter samt kanyler och säkerhetskanyler till insulinpennor.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande anbudsområden:
Basmätare.
Avancerad mätare.
Avancerad mätare med E-funktion.
Kassettmätare med integrerad provtagnings och glukosfunktion.
Silvermätare.
Blodsockermätare med ketonfunktion.
Lancett till blodprovstagare för flergångsbruk.
Blodprovstagare för engångsbruk.
Kanyl penn.
Kanyl penn 5mm/6mm eller 8mm 32G eller högre Gauge.
Kanyl penn minst 12mm.
Kanyl penn - säkerhets.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helt eller delat anbud.
I de fall flera positioner är samlade i ett anbudsområde ska anbud lämnas på samtliga positioner i anbudsområdet.
För att tilldelning av kontrakt för ett anbudsområde ska kunna ske måste anbudsgivarens samtliga offererade produkter för det aktuella anbudsområdet uppfylla upphandlingsdokumentens obligatoriska krav.
Anbud kan komma att antas helt eller delvis.