194984-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av lokalvård för AlbaNova universitetscentrum.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
KTH bjuder in anbudsgivare att delta i upphandlingen av lokalvård för AlbaNova universitetscentrum.
Lokalvårdsuppdraget innefattar samtliga förekommande städmoment för ett universitet, även periodisk golvvård, som ingår som en naturlig del av uppdraget för att få rena och fräscha lokaler. Leverantör tillgodoser även det kompletta behovet av fönsterputsning i samtliga lokaler på AlbaNova som ingår i entreprenaden.
Kontrakt kommer att tilldelas en (1) anbudsgivare som vinner upphandlingen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911300 Fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.