194992-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lyft- och hanteringsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lagerautomater
Referensnummer: UH-2023-50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42410000 Lyft- och hanteringsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av att anskaffa lagerautomater till sin verksamhet. Med lagerautomater avses både hissautomater och paternosterverk (i fortsatta text och dokument används begreppet lagerautomat som ett samlingsnamn för de två olika typerna). Lagerautomater behövs för att Försvarsmakten ska få ytterligare lagringsutrymme på redan existerande utrymmen samt ordning och reda i sin verksamhet.
Vid vissa platser kan det finnas behov av att i framtiden ytterligare effektivisera verksamheten genom att koppla samman programvara för lagerautomat med Försvarsmaktens system för att hantera lager. Beslut för att effektivisera verksamheten kan dock dröja och beror på ett flertal parametrar exempelvis säkerhet och lokala/centrala beslut.
Försvarsmaktens mål med upphandling är att via ett ramavtal knyta till sig leverantör(er) via ett ramavtal som utefter Försvarsmaktens behov kan leverera lagerautomater i form av:
-       Paternosterverk
-       Hissautomat(er)
Vidare ska leverantör(er) kunna erbjuda nedanstående kringtjänster kopplade till lagerautomater:
-       Inredning
-       Reservdelar
-       Teknisk support
-       Utbildning
-       Garanti och CE-märkning
-       Service & Support
-       Reparation
-       Konsultation/rådgivning för projekt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp av lagerautomater fastställs från år till år i samband med att investeringsmedel tilldelas Försvarsmakten. Det år således svårt att uppskatta hur många lagerautomater som kommer att köpas inom ramavtalsperioden.
Prognos är att 1-4 lagerautomater köps in per år och prognosticerat anskaffningsvärde för lagerautomat och tjänster är över avtalstiden ca 15 Msek.
Takvolym för upphandlingen är 5 lagerautomater per år, dvs totalt 20 stycken lagerautomater under avtalsperioden alternativt 30 Msek under hela avtalsperioden. Om takvolymen uppnås upphör ramavtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Försvarsmaktens verksamhet som styrs av politiska beslut och garanterar inga volymer i detta ramavtal.