Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetstekniska installationer
Referensnummer: UPH-2018-0005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45312100 Installation av brandlarmssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal gällande installationer av brand- och inbrottslarm, passersystem samt CCTV. Beställaren avser att teckna avtal med två (2) entreprenörer. Avrop kommer att ske genom en kombination av likadelning mellan uppdragen och förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625300 Inbrottslarmssystem, 35121700 Larmsystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 42961100 Passerkontrollsystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen