195025-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Djurfoder
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av veterinärfoder för smådjur
Referensnummer: 7.1.11-18108/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15700000 Djurfoder
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på ramavtalsupphandling av veterinärfoder. Jordbruksverket köper in veterinärfoder för ca 18 miljoner om året.
Huvuddelen av inköpen är veterinärfoder men även friskfoder ska kunna avropas.
Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
Avtalstid.
Ramavtalet gäller i två år med möjlighet till två års förlängning med ett år i taget. Vi meddelar leverantören senast 3 månader före avtalstidens slut om avtalet ska förlängas.
Ramavtalsperioden startar när tilldelningsbeslutet har vunnit laga kraft. Beräknad avtalsstart är.
Avtalsparter.
Vi kommer att skriva avtal med alla leverantörer som har kvalificerat sig och uppfyller alla ställda skakrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15710000 Tillagat djurfoder för bruksdjur och övriga djur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud.