2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad för drift- och underhåll samt nyinstallation/reinvestering av trafiksignaler inom Helsingborgs stad
Beskrivning: Del 1. Drift- och underhållsarbeten inklusive felsökning och felavhjälpning samt beredskap dygnet runt årets alla dagar - befintliga samt tillkommande trafiksignalanläggningar - fasta och tillfälliga installationer av hastighetsdisplayer på angivna platser - befintliga cykelpumpsanläggningar - befintliga cykelräknare - befintlig cykelbarometer - höj- och sänkbara pollare, beredskap under ej ordinarie arbetstid - lagerhållning av material till trafiksignalanläggningar och annan utrustning - lagerhållning av hastighetsdisplayer och annan trafikmätningsutrustning mm - IoT-utrustning, befintlig och tillkommande för trafiksignalanläggningar eller trafikreglering - löpande hantering av ärenden i Helsingborgs stads ärendehanteringssystem för entreprenaden - beredskap för åtgärdande av fel på exempelvis trafiksignalanläggning, hastighetsdisplayer och cykelpumpsanläggningar mm - släpvagn med fast monterad hastighetsdisplay, inklusive tillhörande driftåtgärder samt besiktning av släpet (regnr: SSX820) - uppdatera Beställarens Excel-lista Inventering trafiksignalanläggningar direkt i samband med förändring av trafiksignalanläggning Del 2. Underhållsprojekt och investerings- och reinvesteringsprojekt - För Del 2 avropar Beställaren löpande underhållsprojekt samt reinvesterings- och nyinvesteringsprojekt och förändring av: a) Trafiksignalanläggning eller del av trafiksignalanläggning b) Cykelpumpsanläggningar c) Hastighetsdisplayer d) Trafikräknare (cykel) Avrop ska genomföras enligt vad som anges i AFC.43 Avrop. - Entreprenören ska vara sidoentreprenör vid projekt som staden genomför vilka berör punkt a ovan avseende tillhandahålla allt material (ej kanalisation och fundament med tillhörande förläggning), kabeldragning, montage, installation samt driftsättning av trafiksignalanläggning.
Intern identifierare: 501/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50232200 Underhåll av trafikljus
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45233294 Installation av trafiksignaler, 48000000 Programvara och informationssystem, 50000000 Reparation och underhåll, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Entreprenad för drift- och underhåll samt nyinstallation/reinvestering av trafiksignaler inom Helsingborgs stad