195056-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Programvaruutvecklingstjänster för plattformskompatibilitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetsskapande teknik
Referensnummer: 20/121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212211 Programvaruutvecklingstjänster för plattformskompatibilitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Konkurrenspräglad dialog.
Inbjudan till konkurrenspräglad dialog
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (leverantör) att inkomma med ansökan om att få delta i upphandling av en plattform för trygghetsskapande teknik till Socialförvaltningen. Kommunen genomför upphandlingen enligt de förutsättningar som framgår av det här underlaget och den bilagan som ingår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem, 48219300 Programvara för administration, 48510000 Programvara för kommunikation, 72212333 Programvaruutvecklingstjänster för kontakthantering, 72212445 Programvaruutvecklingstjänster för kundhantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar leverans av en plattform för trygghetsskapande teknik som kommer att användas inom såväl särskilda boendeformer såsom ordinära boendeformer. Larmen som systemet genererar ska hanteras av personal i en smartphone och för ordinärt boende kommer krav på extern larmcentral att ställas i upphandlingen.
Systemet ska vara uppbyggt för att kunna hantera verksamhetens olika arbetsflöden/processer kopplat till rådande funktionalitet i dagens trygghetslarm. Viktigt att systemet över tid möjliggör verksamhetsutveckling via effektivisering och nya arbetssätt.
Upphandlingen ska leverera ett avtal med en anbudslämnare som kan leverera ett trygghetslarm samt en plattform för trygghetsskapande teknik för ca 3 000 ordinära boenden (enskilda hem) och ca 1 600 lägenheter i särskilt boende.
Lösningen ska även kunna tillämpas inom särskilda bostäder LSS. Totalt handlar det om drygt 400 lägenheter. Här är behoven mindre omfattande och inga volymgarantier kan ges.
Plattformen ska möjliggöra kommunikation och integrering med andra sensorer, IoT-enheter etc. I avtalet ska det ingå nödvändig teknisk hårdvara, administrativ mjukvara för verksamhet och personal samt möjlighet att koppla upp till extern larmcentral gällande ordinärt boende. Grundläggande funktioner såsom att brukare aktivt ska kunna initiera ett hjälpbehov ska ingå. Systemet ska även ha funktioner för att på olika sätt uppmärksamma fara eller hjälpbehov utan att den enskilde aktivt initierar detta. Vid larm ska systemet tala om position där hjälpbehov uppstått. Funktion för tillsyn på distans ska finnas i systemet. Utifrån ett personalperspektiv är viktiga funktioner larmkvittering, närvaromarkering, larmprioritering och att kunna kalla på kollegial hjälp.
En preliminär plan för implementering av plattformen kan se ut enligt nedan: Steg 1: SÄBO inom ÄO – år 1 - 5 Steg 2: SÄBO inom FO – löpande avrop efter behov Steg 3: Ordinärt boende inom ÄO – år 2 - 3
Erbjudet system ska vara ett färdigutvecklat standardsystem som med begränsad kundanpassning och vidareutveckling uppfyller kommunens krav och önskemål.