19514-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av bilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilskadeverkstäder
Referensnummer: 0072/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50112000 Reparation och underhåll av bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Verkstadstjänster för löpande reparationer av plåt-, lack- och plastskador medtillhörande tjänster. Hämtning och retur av bilar från Göteborg Stads Leasings adress ingår som en del av tjänsten.
Idag består bilflottan av ca 2 300 fordon.
Följande bilmärken, nämnda i storleksordning, omfattas av denna upphandling och omfattar 98 % av den totala fordonsparken:
— Volkswagen (VW)
— Toyota
— Nissan
— Mercedes transportbilar
— Kia
— Fiat
— Seat
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50112100 Reparation av bilar, 50112110 Karossreparationer, 50112111 Plåtskadereparationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen